Олексія Теплого 30 березня: народні звичаї та прикмети

РІЗНЕ

Православна церква 30 березня відзначає одне із найважливіших і символічних свят – Преподобного Олексія, або Олексія Теплого. В народі його називали ще “Олексій – людина Божа”, “Олексій-пролий глечик” та “Сонцегрій”.

В цей день перед службою було прийнято збирати березовий сік, готувати узвари, бальзами, запускати паперові кораблики на води, ловити рибу та полювати. В селищах обов’язково проводили боъ гусей, виносили бджолины вулики, пророщували картоплю та сіяли ячмінь з овсом.

Життя святого Олексія

Він народився у знатній родині Риму, в кінці IV століття. Історія святості почалася з того, що він побачив, як ховають його матір – привиділося це у храмі, під час молитви. Олексій почав просити Бога залишити її в живих, для цього відрікся від щасливого життя і назавжди пішов з будинку у вечір свого весілля. 17 років поспіль провів у місті Едессі при храмі Пресвятої Богородиці, щоночі молився, а вдень просив біля воріт милостиню.

Люди швидко зрозуміли: Олексій – Божа людина, стали його поважати, але преподобний несподівано покинув місто і повернувся до рідної домівки, зробивши так, аби його не впізнали. Просто прикинувся бідняком, який просить притулку. Батько поселив його у сараї, але наказав годувати зі свого столу, Олексій брав тільки воду та хліб. Так минуло ще 17 років, поки він не відчув наближення смерті і почав писати книгу про все, що бачив.

Традиції на Олексія Теплого

Слід молитися на добру погоду і гарний врожай, шанувати березу – символ чистоти, гармонії та миру. Хлопці запускали по талій воді кораблики. Чоловіки ходили на риболовлю та полювання, господині збирали талу воду і надалі прали в ній, мили голову. Увечері вся сім’я збиралася за столом і проводжала зиму. Головною стравою на столі завжди був гусак.

У південних регіонах люди виносили з бджоляник і льохів бджолині вулики, сіяли ячмінь і овес, виносили картоплю для пророщування, лагодили садовий і городній інвентар.

Прикмети на погоду 30 березня

У народі говорили: “Які на Олексія струмки, такий і розлив”; “Олексій – з кожного замету глечик пролий”. Існує ще одна прикмета: “Сніг скоро тане, вода біжить дружно – чекай мокрого літа”.

Про те, що зима остаточно підійшла до кінця, говорили що з’явилися на ліщині сережки. При цьому тепле 30 березня віщувало урожайний рік, а ось якщо погода була прохолодною, то весна стояла затяжна. На Олексія бджоли вперше вилітають – до хорошого збору меду.

Якщо до цього дня не з’являвся шпаки, то попереду була погана погода. Високо летять гуси віщували снігопади. Після цього дня садили мак, ячмінь, редиску, це були перші посадки, тому день 30 березня служив своєрідним кордоном.

Дивіться: день святого Олексія

джерело znaj.ua

Залишити відповідь